Najtrudniejszy moment w całej karierze lidera to przejście z roli eksperta do roli managera. Wiele osób się z tym mierzy. To sytuacja, kiedy byłeś dobry w tym, co robiłeś i ktoś Cię docenił, dał Ci pewien obszar i zespół, którym będziesz zarządzać.
Jak się w tym odnaleźć i jak myśleć? Dlaczego logika myślenia w roli managera jest inna? Okazuje się, że istnieje do tego bardzo fajny model i o tym modelu będzie w dzisiejszym filmie. Jak się rozwijać i jak przechodzić przez te poszczególne poziomy do roli managera. Zapraszam do lektury
Model 7 przemian lidera
“7 przemian lidera” David Rookie i Wiliam R. Torbert – warto przeczytać. W modelu chodzi o to, że w całej ścieżce dojrzewania do bycia liderem, Twoje kompetencje przywódcze rosną i przechodzą przez siedem poziomów. To jeden z wielu modelów na który można popatrzeć, ale ten jest na prawdę ciekawy. Kładzie nacisk na logikę działania. Jeżeli zmienisz logikę działania na wyższy poziom, to lądujesz na wyższym poziomie organizacji, masz większe wyzwania. Chciałbym, żebyśmy się skupili nie na poziomach, tylko na logice. Na pewnym sposobie myślenia, który definiuje pewien sposób działania i Twoje mocne i słabe strony. Przejdźmy przez te siedem poziomów.
7 poziomów w drodze do bycia lider
1. Oportunista. Wygrywa za wszelką cenę. Siła to racja. Przeforsuje, przepchnę, dowiozę temat. Znamy takich liderów, to potrafi zadziałać i popchnąć dużo tematów do przodu. Takich oportunistów jest ok. 5% i to są dobrzy ludzie w gaszeniu pożarów i realizacji sprzedaży. To może być bardzo fajna osoba, członek zespołu, dowożący pewien temat, pytanie czy będzie w stanie być liderem. Z pewnymi ograniczeniami. Będzie prowadził zespół w pewien sposób, tam są źli, tam dobrzy, ciśniemy i koniec.
2. Dyplomata. Unika konfliktów. Chce przynależeć, przestrzega norm. Jego główne motto to “unikać kołysania statku”. Nie wygenerujmy za dużo problemów, niech to płynie do przodu. 12% dyplomatów jest, ich siłą jest bycie spoiwem zespołu, wspieranie ludzi, zbliżanie ich do siebie, tworzenie dobrej atmosfery.
3. Ekspert. Reguły oparte na logice i ekspertyzie. Ekspert poszukuje racjonalnej efektywności. Bardzo utożsamiam się z tą rolą i znam jej ograniczenia. Problem polega na tym, że jeżeli najważniejsze jest dla Ciebie pełne zrozumienie tematu, na którym pracujemy to potem się okazuje, że pewnych danych nie ma, trzeba podejmować decyzje i następuje paraliż. Dużo zespołów technicznych porusza się wokół tej roli, są świetni w tym obszarze. Na tej roli można podziałać, natomiast jeśli chodzi o prowadzenie zespołu w którym pojawiają się różne dziwne paradoksy to logika się załamuje. Ekspertów jest 38%. Jeżeli jesteś liderem na poziomie eksperta to efektywność będzie przeciętna.
4. Wyczynowiec. Osiąganie strategicznych celów. Osiąganie za pomocą zespołu. Wyczynowiec “żongluje” obowiązkami managerskimi i potrzebami rynku. Ten przeskok od eksperta do wyczynowca jest jednym z najtrudniejszych. Trzeba odłączyć logikę pokazującą, że musisz mieć wszystkie dane i w pełni rozumieć jak działa system i pozwolić sobie na to, że pewnych rzeczy nie rozumiesz, a one działają. Dla mnie to było trudne, bardzo dużo rozwiązań, które tworzyłem było bardzo skomplikowanych, w pewnym momencie za skomplikowane dla świata. Dopiero jak zacząłem upraszczać to zaczęło lepiej działać. W dziedzinie w której działasz wiesz, że coś jest bardziej skomplikowane niż się komuś wydaje, ale trzeba to jakoś uprościć. To jest ta rola w której dopasowujesz się do roli managera, orientujesz się na cele i działanie z zespołem. Wyczynowców jest 30%. Nie musisz się wspinać na kolejny poziom, ale to tłumaczy czemu niektóre rzeczy są nie możliwe do osiągnięcia bez zmieniania swoich zachowań.
5. Indywidualista. Przeplata osobiste konkurowanie i firmową logikę działania. Tworzy unikalne rozwiązania, żeby wypełnić lukę pomiędzy strategią a realizacją. Ekspert i wyczynowiec połączony razem i postawiony trochę wyżej. Indywidualistów jest ok. 10%. Ci ludzie są efektywni w przedsięwzięciach, doradzaniu dla różnych ról. Widzą szerszą perspektywę.
6. Strateg. Generuje organizacyjną i osobistą przemianą. Nastawiony na wzajemne dociekania. Czujny i wrażliwy na długo i krótkoterminowe cele. Kiedyś usłyszałem “nigdy Twoja firma nie będzie lepsza niż Ty”, więc albo Ty urośniesz i firma też, albo nie. Z mojego doświadczenia to się zgadza. Uwielbiam jak razem z zespołem rozkminiamy rozwiązania. Wrzucam temat i razem szukamy rozwiązania, z różnych perspektyw, miejsc, doświadczeń, pojawia się wartość i synergia. Strategów jest 4%. Są to ludzie efektywni w roli lidera zmian.
7. Alchemik. Generuje przemianę społeczną. Integruje materialną, duchową i społeczną przemianę. To tylko 1% ludzi. Dobrzy w przewodzeniu szerokim, społecznym zmianom.
Gdzie trzeba się skupić? Na przejściu z eksperta do wyczynowca. Czyli przejść z myślenia o pełnej logice, którą w pełni rozumiesz do sytuacji w której pojawiają się niejednoznaczności i musisz robić to zespołem. To według autorów najtrudniejszy krok, później jest trochę łatwiej. Dajcie znać jak wam się podobało i na jakim etapie jesteście.
VIDEO